Czy to już odleżyna ?
Opieka nad osobą zagrożoną powstaniem odleżyny powinna obejmować codzienne oglądanie skóry pod kątem niepokojących zmian. W początkowym stadium rozwoju odleżyny pojawia się zaczerwienienie. Gdy uciśniemy je palcem i puścimy powinniśmy zauważyć blednący ślad, który ponownie staje się czerwony. Skóra może nie być uszkodzona lub wyglądać jakby była podrapana (efekt tarcia skóry przy przesuwaniu pacjenta). Jest to sygnał aby zareagować i w pierwszej kolejności zmienić pozycję pacjenta aby miejsce to nie było dalej uciskane. Pozycję pacjenta leżącego zmieniamy średnio co 2 godziny (w nocy co 4). Skórę z zagrożeniem odleżynowym należy delikatnie pielęgnować, nie wolno jej mocno masować ani energicznie wycierać ręcznikiem.
Pielęgnacja odbywa się przez dotyk i delikatne nakładanie produktu do pielęgnacji skóry. Rodzaj preparatu należy dobrać do rodzaju skóry.
skóra sucha, łuszcząca, cienka i pergaminowa – emolienty i maści natłuszczające
skóra zmacerowana – emolienty i maści barierowe
skóra uszkodzona – maści z cynkiem nakładane jak puder na twarz czyli bardzo cieniutką warstwą.
Płyny, kremy i maści stosujemy tylko w tych przypadkach, gdy nie doszło do przerwania ciągłości skóry. W momencie, kiedy powstał pęcherz surowiczy, miejscowe stosowanie maści nie jest wskazane. Należy wtedy zastosować wysokospecjalistyczne opatrunki przeciwodleżynowe.